Много родители желаят да допринесат за богатия свят на своето дете. Това е чудесно, но е важно да отбележа, че колкото по-рано осигурите подходящи условия за творчество, толкова по-добре.
Нека изброим нещата, на които е желателно да обърнете внимание за развитие на творческото мислене.
Насърчавайте детето да задава въпроси
Знам, че невинаги сте във форма и имате желание да отговаряте на всякакви странни въпроси. Неведнъж чувам фрази като: „Де да знам!“, „Ако обичаш, не ме занимавай точно сега!“ и др. Често се пренебрегва факта, че детето просто е любопитно и желае да научи колкото се може повече неща, т.е., то изследва света около себе си. Понякога се задават странни въпроси като „Защо небето е синьо?“, но това че вие знаете всичко, не означава, че е разбираемо за сина ви или дъщеря ви. Колкото повече неща научава той/тя, толкова по-голям е шансът да развие своята креативност.
Не бъдете твърде строги
За много майки вероятно е дразнещо да заварват стаята разхвърляна, масата надраскана или новото им яке да бъде взето, но някои са склонни да се увличат – да навикват или да прилагат строги наказания. Трябва обаче да бъдат наясно, че това няма да доведе до нищо добро. Има опасност детето да развие мания за чистота, страх да поема рискове, високи нива на тревожност. В крайна сметка ако якето ви е нацапано – ще го изперете или в краен случай – ще си купите ново. След няколко години ще си дадете сметка, че нищо кой знае колко страшно не е станало.
Търсете разнообразие
Особено полезно е да се разхождате заедно на различни места в града, а още по-добре – да пътувате. Голяма част от децата прекарват времето си в детска градина или училище, но това не означава, че не би се радвало на нови запознанства, нови открития и различни дейности – като да се запише на спорт, шах, рисуване, танци, езда, роботика и др. Така тъкмо ще разберете кои са неговите силни и не толкова силни страни.
Игри за трениране на ума
Никак не са излишни даже за нас, възрастните. Идеята тук е да ни се зададе даден въпрос и да започнем да разсъждаваме. Да търсим различни решения, да преценим кое е възможно и кое – не е. Подобен тип игри са „асоциации“, ролеви игри, игри с кубчета, пъзели. Според мен са особено подходящи и въпроси като: „Какво би станало, ако…?“, „Какво би направил/а на мое място?“ или „Ако беше животно/цвете, какво щеше да си и защо?“ Не се притеснявайте, ако интересът към подобни дейности не се развие веднага. Нещата стават бавно и постепенно с разбиране и любов!