
Как да овладеем „лисичия език“ до съвършенство
Лисица…
Каква асоциация правиш с това животно? Хитрост? Манипулация? Лукавство? Стратегия? Това са най-разпространените отговори на хората.
Като наречем някого „лисица“, често визираме човек, който мами, манипулира, бяга от отговорност и като цяло, на когото не бива да се вярва. Но много от нас не искат да си признаят, че в подобна ситуация може би биха постъпили по същия начин.
Да поговорим за езика на лисиците. „Лисичия език“ е термин, който майка ми често използваше, когато бях дете. Според нея той означава начин на себеизразяване, който ни служи да постигнем целите си като бъдем убедителни. Този език е елегантен, незлонамерен, не съдържа груби изрази. Не прекалява и с ласкателствата – не се подмазва. Ласкателството и похвалата са различни неща, но често се бъркат от хората. Когато похвалим някого, е важно да бъдем искрени и да не прекаляваме с комплиментите, защото губим авторитета си.
Както останалите езици в света, така и „лисичият език“ се нуждае от време и практика, за да бъде овладян.
Езикът за комуникация на лисицата е много близък до този на английския, тоест международен. Можем да го използваме за всякакви ситуации и да се разберем с всеки.
Да прегледаме основните правила, които могат да ти бъдат от полза:
Не обещавай на сто процента

Много често се случва, когато някой ни се оплаче за нещо например, в еуфорията си да дадем обещание, което после просто няма да успеем да спазим. Всичко се случва – може да ни се появи важна задача или просто да забравим. И така разочароваме човека срещу нас. Можем да избегнем подобна ситуация, ако се научим на изкуството да не отричаме, но и да не потвърждаваме. „Ще е опитам да го направя за теб, но ако не успея, не трябва да се сърдиш, защото не съм дал клетва!“
Не обиждай
Лисицата е наясно с поговорката „Каквото почукало, такова се обадило“. И че когато човек е злепоставен, унизен или ядосан, той няма как да бъде благосклонен. По-скоро автоматично ще отвърне на вашия удар и така няма да стигнете до никакво споразумение. Ако лицето срещу нас си го е заслужило, това е друг въпрос, но подобна проява на агресия рядко е ефективна.
Говори тогава, когато трябва

Умението да изслушваме събеседника е често подценявано, но крайно важно. Често се случва да се развълнуваме в даден разговор и много да ни се иска да говорим, говорим и говорим. Така обаче ще пропуснем шанса другият да сподели нещо за себе си. Ако изслушваме, ще се сдобием с информация, която може да бъде полезна за отношенията ни.
Бъди ведър
Много проучвания са доказали, че хората с по-ведро изражение са по-добре приемани от тези с намръщено изражение. Усмивката, топлотата в погледа, добрият тон – това са качества, които се ценят много днес. На усмихнат човек бихме се доверили много по-лесно, отколкото на някой груб и неучтив, дори да е интелигентен.
„Лисичият език“ е многопластов, но това са едни от най-важните правила. Ще го нарека първо ниво. По-нататък започваме да овладяваме способността да убедим някого в правотата си, да прикрием това, което не искаме другите да знаят за нас. Не е нужно непременно да си лисица, за да го владееш. Дори да се оприличаваш на друг хищник или дори немесоядно животно, от време на време да използваш някоя лисича хитрина няма да ти навреди.
