Защо отлагаме нещо, дори когато знаем, че ще има нежелани за нас последствия?
Независимо дали става дума за домашно, за пране или посещение на лекар. Знаем, че това са важни задачи и все пак не намираме мотивация да го направим.
От време на време да отложим някоя задача поради спешност не е проблем, но ако това ни стане навик, тогава ще се отрази на начина ни на живот.

Да отложим нещо ще ни накара да изпитаме облекчение, но то ще е само временно. Когато наближи крайният срок за изпълнение на задачата, стресът ще се увеличи.
Някои хора отлагат с идеята да се постараят повече над проекта си – резюме, уебсайт, доклад и др. Но заради отлагането се забравят идеите, забавят се резултатите. И всичко това винаги води до негативни емоции.
Ето няколко съвета, свързани с изкуството да не отлагаме, а да изпълняваме задачите навреме:
1.Освободи се от страха, че ще се провалиш. Дори да направиш грешка сега, другият път ще си си взел поука и ще свършиш работата си по-добре. Иначе няма как да се научиш.

2.Не прави сравнение с минал опит, ако това не е в твоя полза. Възможно е, ако по-рано си се провалил в дадена задача, да вярваш, че същото ще се случи и този път. Нещата обаче никога не се повтарят. Ако положиш усилие, този път нещата ще се получат.
3.Награди се! Когато изпълниш своята задача навреме, възнагради се за усилието. Направи нещо, което да ти доставя удоволствие – като да отидеш на заведение, да си купиш нещо сладичко, да си купиш нова дреха.
Нека тази мъдра поговорка стане твое мото: „Не отлагай днешната работа за утре!“