Според учените животните могат да ни предпазят от лошо настроение, стрес, дори ниска самочувствие.

Привържениците на зоотерапията смятат, че самите животни могат да служат като медиатори в помощ на психолозите и психиатрите. Дори през 60те години на миналия век се обучавали кучета, коне, прасенца…
Особено специално място в зоотерапията имат кучетата и котките.
Котешкото мъркане предизвиква положителни емоции, повишава серотонина – хормона на щастието.

Според психиатъра Арън Къчър галенето на котка намалява стреса и понижава кръвното налягане. Затова наскоро започнаха да се отварят заведения, където можем да се порадваме на компанията на котки.

А кучето неслучайно е наречено „най-добрият приятел на човека“. Това е така, защото…
- Грижата за куче повишава концентрацията
- Учи ни на отговорност
- Кучето няма очаквания от нас, не е критично, не ни съди, а ни приема такива, каквито сме. Кара ни да се чувстваме нужни на някого, добри, щастливи.
Някои породи кучета също така се обучават при терапия на аутизъм. Едно от най-известите кучета е Шелби – наполовина немска овчарка, наполовина ротвайлер. Всички я познаваме в ролята на Бела от „Път към дома“.
Не бива да подценяваме и другите животни. В Аризона съществува център за лекуване на булимия и анорексия, в чието лечение е включена конна езда.

Животни, които също могат да бъдат добри приятели на човека са папагали, зайци, морски свинчета, чинчили, хамстери. Те обаче не са така популярни като котките и кучетата. Според мен това се дължи на факта, че екзотичните животни изразяват по-слабо емоциите си и са по-трудно податливи на дресировка. Това не означава, че не могат да бъдат любящи, просто при отглеждането им се изисква повече търпение от страна на стопанина.
Обичайте вашите домашни любимци и дайте най-доброто от себе си за тях, защото те са само една малка част от вашия живот, но зя тях вие сте всичко. Няма нищо по-прекрасно от това да споделиш с някого най-радостните дни!